Dzieci bardziej podatne na efekt placebo

Naukowcy przeprowadzając badania nad lekami przeciw padaczce doszli do wniosku, że dzieci są bardziej podatne od dorosłych na efekt placebo. Placebo to substanacja neutralna dla organizmu, która sama w sobie nie działa, nie jest aktywna. Placebo to np. podawanie witaminy C zamiast tabletek łagodzących ból. Stwierdza się, że ludzie którzy myślą, że dostają środki łagodzące ból (ale dostają w rzeczywistości placebo) odczuwają zmniejszanie się dolegliwości bólowych. Podobnie jest z ludźmi, którzy myślą, że piją alkohol z sokiem, a go w rzeczywistości w nim nie mają – czują się jak pod wpływem alkoholu.

Nowe leki bada się przez porównywanie skuteczności z działaniem placebo. Mimo to podawanie placebo przynosi czasem poprawę, pod warunkiem, że chory nie wie, iż przyjmuje nieskuteczny preparat. Mówi się wtedy o tzw. efekcie placebo. U dzieci ten efekt jest silniejszy!
Dla rodziców to informacja, że całowanie stłuczonego kolana albo przyklejanie plasterka na guza rzeczywiście dzieciom pomaga.

RSS 2.0 | Trackback | Comment

Comments are closed.